2013-09-09

Úvod
Přednosti
Evolution vs. Revolution
MODX Cloud hosting
Použité technologie
Požadavky pro běh
Dokumentace
Česká komunita
Shrnutí

1. Úvod

Snad celou dobu, co existuje internet, je zde i snaha vytvořit takzvaný „redakční systém“, který by poháněl internetové prezentace od těch nejmenších produktových stránek a blogů až po rozsáhlé korporátní a městské portály. Smyslem takové aplikace je zprostředkování možnosti publikace obsahu na internetu pro běžného uživatele, bez jinak potřebné znalosti programování.
Vzniklo mnoho více či méně použitelných nástrojů. Mnoho z nich se dostalo do všeobecné povědomosti (jako například WordPress nebo Drupal), jiné zůstaly na okraji zájmu, ačkoliv jsou v určitém smyslu přelomové (jako například Fork CMS nebo CouchCMS). Jedním z méně známých, ale rozhodně zajímavých, je open-source redakční systém MODX vydaný pod licencí GNU GPL 2.0.

2. Přednosti

Mezi přednosti této aplikace patří jednoduché a relativně přehledné rozhraní s možností širokého přizpůsobení, schopnost řídit přístup více uživatelů skrze role a jejich oprávnění, nebo možnost instalace a aktualizace rozšíření za pomoci vestavěného správce balíčků. Celé administrační rozhraní je plně lokalizováno do českého jazyka díky výborné práci lidí ze společnosti COEX, a tak jej lze použít i pro klienty bez znalosti anglického jazyka.

Samozřejmostí je správa dokumentů, obrazových i video souborů, formátování dokumentů pomocí šablon nebo použití rozličných vizuálních či technických komponent (takzvaných „snippetů“). Systém také pamatuje na často skloňovanou SEO optimalizaci, za pomoci takzvaných „Template variables“, kterými je možné do výsledného kódu umístit nastavení zvlášť pro každý dokument. Mezi zajímavosti patří možnost kompletní změny vzhledu jednotlivých „snippetů“ díky technologii „chunků“, kterými je možné řídit výstupní kód. Lze proto jednoduše použít stávající komponentu a nastavit jí nový vzhled bez nutnosti komponentu přeprogramovat a dále udržovat.
Rovněž je možné vytvářet vlastní komponenty (nazývané „Extras“) a šířit je za pomoci veřejného zdroje balíčků, nebo si vytvořit vlastní „repository“. Systém je tímto připraven pro použití v komerčním sektoru, kde může firma pohodlně šířit svá rozšíření za pomoci neveřejného kanálu přímo ke klientským aplikacím při zachování pohodlné aktualizace nebo případné statistiky stahování. Přehled dostupných rozšíření MODXu je na webové prezentaci stejnojmenného „repository“.

Bez povšimnutí by něměla zůstat také zajímavost, že byl MODX zvolen jako „Critic’s Choice“ nejlepší redakční systém roku 2012 na konferenci CMS Expo.

3. Evolution vs. Revolution

Na oficiálních stránkách projektu jsou dostupné dvě verze systému nazývané „Evolution“ a „Revolution“. První verze je historicky první a dnes se udržuje převážně jen bezpečnostními aktualizacemi pro starší projekty. Pokud se čtenář se systémem seznamuje, je mu doporučena právě verze „Revolution“, které se věnuje většina stávajícího vývoje.

4. MODX Cloud hosting

Zajímavou možností je vyzkoušení systému MODX v cloudovém řešní nabízeném komunitou zcela zdarma pro vývojové účely, nebo za cenu od 24$ měsíčně pro účely produkční. Samozřejmě je možné provozovat systém i na vlastním hostingu.

5. Použité technologie

Technologie použité v redakčním systému MODX jsou následující, avšak běžný klient jejich znalost nebude nutně potřebovat. Výstupní kód je zcela řízen šablonou požadovaného dokumentu a tak může splňovat formát HTML5 či XHTML, ale také XML, JSON nebo jakýkoliv jiný v případě potřeby. Samotná aplikace je naprogramována v objektově orientovaném PHP při dodržení metodiky vzoru MVC. Pro komunikaci s SQL databází se využívá XPDO 2.x nadstavba nad PDO vrstvou, která zajišťuje ORM pomocí návrhového vzoru Active Record. Vzhled administračního rozhraní je řízen a sjednocen díky knihovně ExtJs.

6. Požadavky pro běh

Kompletní přehled požadavků je možné najít na oficiálních manuálových stránkách projektu. Jsou však natolik mírné, že by je měl v dnešní době splnit snad každý slušný hosting. Pro samotný běh redakčního systému MODX je zapotřebí:

PHP 5.1.2 a vyšší
MySQL 4.1.20 a vyšší
Webový server (Apache, IIS, Nginx, Lighttpd, …)

7. Dokumentace

Na oficiálních stránkách projektu je možné nalézt odkaz na dokumentaci k projektu v anglickém jazyce, která pokrývá nejen problematiku instalace a následné konfigurace. Obsahuje také podrobný návod na vývoj vlastních rozšíření včetně popisu jednotlivých vnitřních technologií aplikace. Momentálně však není dostupná jiná lokalizace.

8. Česká komunita

Na pomoc může přijít vhod česká komunita uživatelů a vývojářů, která na svých stránkách www.modx.cz nabízí přehled novinek, plánovaných společných akcí a diskusní fórum. Zde se může každý zdarma zaregistrovat a následně požádat o radu či o pomoc, případně se dočíst odpovědi na často kladené otázky. V době psaní tohoto článku vzniká také konferenční místnost (Jabber Multi User Chat) hostovaná zdarma společností Jabbim.cz, které tímto děkujeme. Na chat je možné se připojit jakýmkoliv oblíbeným jabber klientem (Pidgin, Adium, Psi, Trillian, …) případně přes webový klient.

místnost:
modx@conf.netlab.cz
jméno:
modx
server:
conf.netlab.cz

9. Shrnutí

Pokud čtenář hledá moderní redakční systém s nároky na přehlednost, modularitu a jednoduchost, je aplikace MODX správnou volbou. Tento seriál jej následně provede jeho instalací a konfigurací pro moderní internetovou prezentaci. V dalším dílu se čtenář dozví, jak nainstalovat redakční systém MODX na svůj hosting.

Show more