AHSAA Girls’ Area Tournaments
CLASS 1A
Area 1
Monday
Millry 44, J.U. Blackshear 31
Wednesday
Chickasaw 45, Fruitdale 38
McIntosh 54, Millry 18
Area 2
Tuesday
Kinston 45, Florala 31
Pleasant Home 50, Brantley 25
Area 3
Tuesday
Georgiana 44, Red Level 12
J.F. Shields 61, McKenzie 20
Area 4
Monday
A.L. Johnson 69, Marengo 61
Wednesday Finals
Linden 57, A.L. Johnson 38
Area 5
Monday
Isabella 58, Ellwood Christian 42
Wednesday Finals
Keith 54, Isabella 21
Area 6
Saturday
Billingsley 44, Maplesville 22
Finals
Autaugaville 49, Isabella 32
Area 7
Monday
Notasulga 65, Verbena 28
Wednesday
Loachapoka 68, Notasulga 47
Area 8
Saturday
Victory Christian 39, Wadley 32
Tuesday
Winterboro 63, Victory Christian 29
Talladega Co. Central 60, Ala. School/Deaf 24
Area 9
Monday
Jefferson Christian 32, Cornerstone 24
Westminster-Oak Mtn 55, Shades Mtn 16
Area 10
Tuesday
Berry 65, South Lamar 36
Hubbertville 47, Marion County 40
Area 11
Tuesday
Brilliant 39, Lynn 38
Meek 32, St. Bernard 31
Area 12
Monday
Donoho 48, Sacred Heart 36
Wednesday Finals
Faith Christian 51, Donoho 45
Area 13
Monday
Jacksonville Christian 68, Gaylesville 48
Wednesday
Spring Garden 58, Jacksonville Christian 34
Cedar Bluff 58, Coosa Christian 44
Area 14
Saturday
Whitesburg 79, Paint Rock Valley 42
Wednesday
Woodville 72, Whitesburg Christian 47
Skyline 77, Valley Head 75
Area 15
Monday
Covenant Christian 61, Vina 33
Wednesday
Hackleburg 61, Covenant Christian 38
Belgreen 60, Phillips 45
Area 16
Monday
Waterloo 44, Athens Bible 40
Wednesday
RA Hubbard 67, Shoals Christian 35
Decatur Heritage 65, Warerloo 21
CLASS 2A
Area 1
Monday
Flomaton 67, Mobile Christian 43
St. Luke’s Episcopal 54, Leroy 16
Area 2
Wednesday
Southern Choctaw 38, Washington County 27
Choctaw County 63, Sweet Water 27
Area 3
Monday
Providence Christian 51, Houston County 31
Houston Academy 55, Cottonwood 26
Area 4
Monday
Geneva County 52, GW Long 29
Samson 68, Ariton 23
Area 5
Monday
Goshen 49, Elba 43
New Brockton 47, Zion Chapel 45
Area 6
Calhoun 68, Highland Home 43
Central-Hayneville 56, Luverne 51 (OT)
Area 7
Tuesday
Holy Spirit Catholic 58, Francis Marion 50
R.C. Hatch 48, Pickens County 31
Area 8
Tuesday
LaFayette 54, Reeltown 33
Lanett 62, Horseshoe Bend 33
Area 9
Monday
Vincent 54, Fayetteville 24
Wednesday Finals
Thorsby 70, Vincent 48
Area 10
Monday
Woodland 55, Randolph County 30
Area 11
Tuesday
Altamont 36, Tarrant 25
Southeastern 37, Sumiton Christian 29
Area 12
Wednesday
Asbury 49, Gaston 19
Cleveland vs. West End
Area 13
Wednesday
Section 69, Collinsville 57
Ider 67, Fyffe 60
Area 14
Wednesday
Cold Springs 47, Falkville 41
Tanner 60, Addison 34
Area 15
Monday
Phil Campbell 42, Sulligent 39
Area 16
Monday
Mars Hill Bible 70, Cherokee 36
Hatton 39, Tharptown 34
CLASS 3A
Area 1
Monday
Excel 44, Cottage Hill Christian 42
Area 2
Wednesday
Hillcrest-Evergreen 61, Opp 20
Area 3
Tuesday
Daleville 56, Slocomb 24
Wicksburg 49, Geneva 48
Area 4
Monday
Abbeville 81, Dale County 45
Barbour County 40, Pike County 30
Area 6
Monday
Greensboro 45, Greene County 29
Hale County 54, American Christian 22
Wednesday Finals
Greensboro 72, Hale County 57
Area 7
Tuesday
Aliceville 51, Gordo 17
Area 8
Monday
Fultondale 48, BB Comer 29
Wednesday
Midfield 86, Fultondale 21
Area 9
Oakman 52, Winston County 44
Tuesday Finals
Winfield 41, Oakman 31
Area 10
Wednesday
Hanceville 69, Vinemont 46
Holly Pond 86, Susan Moore 52
Area 11
Monday
Westbrook Christian 56, Ashville 36
Ohatchee 42, Glencoe 40
Area 12
Tuesday
Pleasant Valley 66, Weaver 53
Walter Wellborn 53, Piedmont 48
Area 13
Monday
Brindlee Mountain 64, New Hope 23
Sand Rock 50, Geraldine 34
Area 14
Monday
Sylvania 64, North Sand Mountain 64
Pisgah 70, Plainview 43
Area 15
Wednesday
Madison Academy 53, Clements 33
Lauderdale County 71, West Morgan 43
Area 16
Monday
Colbert County 58, Sheffield 34
Lexington 66, Colbert Heights 58
CLASS 4A
Area 1
Wednesday
Satsuma 46, WS Neal 45
Area 2
Tuesday
Andalusia 40, Ashford 27
Straughn 42, Headland 25
Area 3
Monday
Clarke County 75, Monroe County 41
Thomasville 37, Southside-Selma 25
Wednesday Finals
Clarke County 55, Thomasville 28
Area 4
Monday
Trinity Presbyterian 39, LAMP 37
Area 6
Monday
Bibb County 36, Holt 32
Sipsey Valley 63, Northside 11
Area 7
Monday
West Blocton 1, Holy Family 0 (forfeit)
Montevallo 85, Oak Grove 37
Area 8
Wednesday
Leeds 41, Munford 30
Handley 61, Childersburg 40
Area 9
Tuesday
Cordova 56, Fayette County 42
Curry 57, Carbon Hill 56
Area 10
Monday
Locust Fork 78, Oneonta 29
Good Hope 69, JB Pennington 62
Area 11
Wednesday
Saks 64, Cleburne County 43
Jacksonville 39, White Plains 22
Area 12
Wednesday
Hokes Bluff 50, Sardis 35
Crossville 47, Cherokee County 38
Area 13
Monday
Haleyville 50, Hamilton 48
Wednesday Finals
Danville 86, Haleyville 51
Area 14
Monday
Westminster Christian 44, DAR 32
Priceville 81, North Jackson 34
Area 15
Monday
West Limestone 56, Elkmont 35
East Lawrence 64, Brooks 43
Area 16
Monday
Deshler 90, Rogers 20
Wilson 48, Central-Florence 40
CLASS 5A
Area 1
Monday
B.C. Rain 75, Williamson 36
Faith Academy 61, St. Paul’s Episcopal 23
Area 2
Tuesday
Jackson 41, Escambia County 33
Area 3
Monday
Eufaula 64, Rehobeth 29
Wednesday Finals
Charles Henderson 51, Eufaula 34
Area 4
Wednesday
Greenville 48, Sidney Lanier 34
Brewbaker Tech 71, Alabama Christian 27
Area 5
Monday
Beauregard 57, Tallassee 51
B.T. Washington 77, Marbury 38
Area 6
Monday
Wilcox Central 51, Sumter Central 35
Demopolis 53, Dallas County 22
Wednesday Finals
Demopolis 75, Wilcox Central 50
Area 7
Monday
Helena 53, Calera 46
Central-Tuscaloosa 81, Jemison 25
Area 8
Tuesday
Sylacauga 54, Shelby County 42
Talladega 77, Central-Clay County 33
Area 9
Wednesday
Ramsay 68, Fairfield 44
Wenonah 72, Pleasant Grove 28
Area 10
Wednesday
Carver-Birmingham 66, Corner 44
Parker 52, Dora 38
Area 11
Monday
Springville 55, Moody 33
Hayden 76, Mortimer Jordan 74
Area 12
Monday
Alexandria 44, St. Clair County 40
Anniston 96, Lincoln 16
Area 13
Monday
Boaz 39, Guntersville 28
Douglas 50, Etowah 48
Area 14
Monday
Fairview 56, Russellville 30
Lawrence County 78, West Point 34
Area 16
Wednesday
Ardmore 38, St. John Paul II 30
Columbia 42, East Limestone 27
CLASS 6A
Area 1
Saturday
Blount 73, Saraland 27
LeFlore 85, Citronelle 13
Area 2
Monday
Daphne 38, Robertsdale 30
Wednesday
Gulf Shores 34, Spanish Fort 29
Daphne 49, Baldwin County 40
Area 3
Tuesday
Northview 50, Carroll 45
Area 4
Monday
Carver-Montgomery 71, Wetumpka 45
Stanhope Elmore 64, Park Crossing 51
Area 5
Wednesday
Valley 46, Benjamin Russell 40
Opelika 62, Russell County 30
Area 6
Tuesday
Hillcrest-Tuscaloosa 86, Chilton County 14
Selma 54, Paul Bryant 50
Area 7
Wednesday
Bessemer City 43, Brookwood 27
Northridge 59, McAdory 36
Area 8
Tuesday
Jackson-Olin 72, Hueytown 23
Walker 59, Minor 49
Area 9
Tuesday
John Carroll Catholic 65, Briarwood Christian 57
Homewood 58, Pelham 19
Wednesday Finals
Homewood 85, John Carroll Catholic 80
Area 10
Monday
Oxford 65, Chelsea 34
Area 11
Wednesday
Huffman 68, Woodlawn 25
Shades Valley 71, Gardendale 46
Area 12
Wednesday
Center Point 56, Pinson Valley 17
Area 13
Monday
Albertville 57, Southside-Gadsden 53
Fort Payne 65, Scottsboro 44
Area 14
Wednesday
Brewer 45, Arab 43
Area 15
Wednesday
Hartselle 60, Decatur 36
Austin 63, Cullman 49
Area 16
Monday
Florence 47, Muscle Shoals 44
CLASS 7A
Area 1
Monday
Alma Bryant 61, Mary Montgomery 28
Area 2
Wednesday
McGill-Toolen 82, Foley 19
Murphy 49, Fairhope 47
Area 3
Monday
Jeff Davis 77, Prattville 32
Lee-Montgomery 68, Enterprise 54
Wednesday Finals
Jeff Davis 62, Lee-Montgomery 48
Area 4
Wednesday
Central-Phenix City 50, Smiths Station 45
Area 6
Tuesday
Mountain Brook 63, Vestavia Hills 23
Hewitt-Trussville 67, Spain Park 61
Area 7
Wednesday
Buckhorn 59, Grissom 42
Huntsville 47, Gadsden City 42
Area 8
Wednesday
Hazel Green 72, James Clemens 27
Bob Jones 43, Sparkman 36
AHSAA Boys’ Area Tournaments
Semi-Final Results
CLASS 1A
Area 1
Tuesday
Millry 48, Chickasaw 46
Area 2
Tuesday
Brantley 57, Kinston 45
Pleasant Home 62, Florala 47
Area 4
Tuesday
Linden 58, Marengo 46
Area 5
Monday
Ellwood Christian 73, Isabella 23
Wednesday
Keith 71, Ellwood Christian 49
Area 6
Monday
Maplesville 58, Billingsley 39
Tuesday Finals
Autaugaville 63, Maplesville 59
Area 7
Tuesday
Loachapoka 66, Verbena 48
Area 8
Saturday
Wadley 50, Victory Christian 48
Area 9
Tuesday
Cornerstone Christian 59, Westminster-Oak Mtn. 38
Jefferson Christian 74, Shades Mountain Christian 45
Area 10
Monday
Marion County 102, Berry 77
South Lamar 81, Hubbertville 38
Area 11
Monday
Meek 48, Lynn 33
St. Bernard 62, Brilliant 38
Area 12
Tuesday
Appalachian 62, Donoho 46
Area 13
Monday
Gaylesville 78, Jacksonville Christian 67
Area 14
Monday
Whitesburg Christian 68, Valley Head 53
Area 15
Tuesday
Belgreen 81, Vina 41
Area 16
Monday
Athens Bible 71, Shoals Christian 58
CLASS 2A
Area 1
Monday
Mobile Christian 58, Flomaton 56
St. Luke’s Episcopal 56, Leroy 40
Area 2
Wednesday
Southern Choctaw 53, Sweet Water 41
Choctaw County 78, Washington County 65
Area 3
Tuesday
Houston Academy 69, Houston County 47
Providence Christian 70, Cottonwood 39
Area 4
Tuesday
Geneva County 55, Ariton 54
GW Long 56, Samson 51
Area 5
Tuesday
Goshen 53, New Brockton 44
Elba 58, Zion Chapel 54
Area 6
Monday
Central-Hayneville 121, Highland Home 41
Calhoun 67, Luverne 54
Area 7
Wednesday
R.C. Hatch 82, Holy Spirit 44
Francis Marion 71, Pickens County 50
Area 8
Tuesday
LaFayette 65, Reeltown 53
Lanett 89, Horseshoe Bend 39
Area 9
Tuesday
Thorsby 76, Fayetteville 40
Area 10
Tuesday
Ranburne 71, Woodland 56
Area 11
Tuesday
Tarrant 69, Southeastern 39
Altamont 70, Sumiton Christian 23
Area 12
Wednesday
Asbury 64, Gaston 34
Cleveland vs. West End
Area 15
Tuesday
Sulligent 58, Red Bay 23
Area 16
Tuesday
Mars Hill Bible 66, Hatton 43
Tharptown 80, Cherokee 49
CLASS 3A
Area 1
Monday
Cottage Hill Christian 62, Excel 58 (OT)
Area 3
Tuesday
Slocomb 70, Geneva 59
Daleville 50, Wicksburg 28
Area 4
Abbeville 64, Barbour County 51
Pike County 45, Dale County 43
Area 6
Tuesday
American Christian 43, Greene County 36
Hale County 55, Greensboro 42
Area 7
Tuesday
Aliceville 50, Lamar County 44
Area 8
Monday
Fultondale 38, Indian Springs 26
Midfield 102, B.B. Comer 43
Area 9
Monday
Oakman 100, Winston County 58
Finals
Winfield 122, Oakman 85
Area 11
Tuesday
Glencoe 70, Ohatchee 62
Westbrook Christian 87, Ashville 51
Area 13
Wednesday
Geraldine 65, Sand Rock 60
New Hope 60, Brindlee Mountain 49
Area 14
Plainview 65, Sylvania 47
Pisgah vs. North Sand Mountain
Area 16
Tuesday
Colbert County 61, Colbert Heights 58 (OT)
Sheffield 68, Lexington 30
CLASS 4A
Area 1
Monday
UMS-Wright 51, Satsuma 26
Area 2
Tuesday
Ashford 46, Andalusia 38
Straughn 51, Headland 26
Area 3
Tuesday
Thomasville 55, Southside-Selma 44
Monroe County 54, Clarke County 35
Area 4
Tuesday
Montgomery Catholic 58, LAMP 46
Area 6
Tuesday
Holt 50, Northside 38
Bibb County 60, Sipsey Valley 18
Area 7
Monday
Oak Grove vs. West Blocton
Area 9
Tuesday
Cordova 71, Curry 35
Fayette County 50, Carbon Hill 41
Area 10
Wednesday
Locust Fork 57, good Hope 51
JB Pennington 55, Oneonta 53
Area 11
Tuesday
Saks 54, Cleburne County 39
White Plains 72, Jacksonville 64
Area 13
Tuesday
Hamilton 44, Danville 39
Area 14
Wednesday
Priceville 88, North Jackson 66
Westminster Christian 90, DAR 44
Area 15
Brooks 63, Elkmont 44
West Limestone 49, East Lawrence 39
Area 16
Tuesday
Deshler 70, Rogers 43
Central-Florence 54, Wilson 46
CLASS 5A
Area 1
Monday
St. Paul’s Episcopal 67, BC Rain 46
Faith Academy 65, Williamson 42
Area 2
Tuesday
Jackson 70, Escambia County 65
Area 3
Tuesday
Charles Henderson 73, Rehobeth 35
Area 5
Tuesday
Marbury 75, Tallassee 61
B.T. Washington 81, Beauregard 43
Area 6
Tuesday
Wilcox Central 59, Dallas County 56
Sumter Central 80, Demopolis 48
Area 7
Tuesday
Central-Tuscaloosa 56, Jemison 28
Helena 67, Calera 37
Area 8
Wednesday
Sylacauga 80, Shelby County 54
Central-Clay County 80, Talladega 77
Area 9
Tuesday
Fairfield 55, Wenonah 51
Ramsay 60, Pleasant Grove 34
Area 10
Monday
Parker 48, Carver-Bham 27
Dora 72, Corner 60
Wednesday Finals
Dora 48, Parker 38
Area 11
Hayden 55, Springville 46
Mortimer Jordan 76, Moody 52
Area 12
Monday
Alexandria 53, Lincoln 48
Anniston 72, St. Clair County 31
Area 13
Wednesday
Etowah 69, Douglas 48
Guntersville 58, Boaz 4
Area 14
Wednesday
Russellville 55, Lawrence County 42
West Point 61, Fairview 40
Area 15
Wednesday
Randolph 61, Madison County 55
Columbia 80, Ardmore 44
CLASS 6A
Area 1
Wednesday
Blount 57, Citronelle 46
LeFlore 47, Saraland 24
Area 2
Tuesday
Robertsdale 68, Gulf Shores 47
Area 3
Tuesday
Northview 91, Carroll 79
Area 4
Tuesday
Carver-Montgomery 69, Wetumpka 53
Park Crossing 76, Stanhope Elmore 48
Area 8
Tuesday
Minor 57, Hueytown 42
Jackson-Olin 68, Walker 57
Wednesday Finals
Minor 44, Jackson-Olin 36
Area 10
Tuesday
Chelsea 55, Pell City 36
Area 12
Wednesday
Center Point 51, Pinson Valley 38
Area 13
Wednesday
Albertville 60, Southside-Gadsden 49
Fort Payne 60, Scottsboro 47
Area 16
Tuesday
Florence 67, Athens 58
CLASS 7A
Area 1
Wednesday
Alma Bryant 56, Davidson 55
Area 3
Tuesday
Lee-Montgomery 62, Enterprise 50
Prattville 64, Jeff Davis 53
The post AHSAA Boys & Girls updated results appeared first on Alabama News.