2014-08-22

Intervija: Edgars Rozenvalds:

Intervija: Edgars Rozenvalds

Lai turpinātu iepazīt radošus un interesantus cilvēkus, šoreiz uz interviju aicinājām jauno un uzņēmīgo Edgaru Rozenvaldu, kurš pirms pāris mēnešiem ir radījis unikālu vietu vīriešiem - Wood Religion Barbershop.

Pastāsti mazliet par sevi.

Mani sauc Edgars Rozenvalds, 28 gadu vecs. Pirms pašreizējās nodarbes, 5 gadus nodarbojos ar biznesu, kas ļāva strādāt Maskavā, arī pabiju Korejā, Ņujorkā un citur. Tagad, atgriežoties ar iespaidiem, atvēru pirmo  barbershop Rīgā, par ko esmu ļoti priecīgs.

Kāpēc radīji Wood Religion?

Latvijā vīrieši ignorē savu ārējo tēlu - frizūru, kosmētika un apģērbs. Es vēlējos izdarīt ko taisnīgu vīriešiem. Man bija jautājums - kāpēc vīriešiem šeit nekā nav un ir sevi jāierobežo ar pieejamajām izvēlēm?

Kad es kādu laiku dzīvoju Londonā, pamanīju tādu populāri lietu kā barbershop. Vīriešu frizētavas. Un, lai ideja par salonu Rīgā būtu kvalitatīva, Londonā nolēmu studēt barbera(bārddziņa) profesiju. Mācījos no meistara, kas bija strādājis Truefitt & Hill, visvecākajā barbershop pasaulē (strādā no 1805. gada), kur apkalpoja karaliskās ģimenes, kas arī tagad piekopj savas tradīcijas.

No kurienes radies barbershop?

Tas radās Anglijā, bija domāts galvenokārt aristokrātiem, kur viņi atnāca lasīt avīzes, ieveidot bārdu, matus, taisīt clean shave. Protams, aristokrāti to varēja izdarīt mājās, bet viņš devās turp, lai kaifotu, dzertu viskiju, runātu par politiku, medībām, bankām un sievietēm.

Anglija mūsdienās ir gandrīz vienīgā vieta, kur šīs tradīcijas ir saglabājušas. ASV piedāvājums ir nedaudz mainījies, tagad tur viens no galvenajiem faktoriem ir apkalpošanas ātrums. Saka, ka tas ir sācies no laikiem, kad bija karš Vjetnamā, kur nebija laika laikietilpīgai apkalpošanai. Tur ir pavisam cita vēsture un tradīcijas.

Ko Wood Religion ir pārņemis sev?

Wood Religion pamatā ir Anglijas tradīcijas, bet labu praksi arī esam ņēmuši no ASV. Mēs vēlamies turēties pie galvenā uz kā balstās pati kultūra.

Par stilu, ticiet man, jebkuram pieaugušajam nepieciešams īsts barbers. Tas ir frizieris, bārddzinis, draugs un konsultants stila, skaistumkopšanas ziņā. Iekš Wood Religion mēs viens ar otru strādājam, lai zinātu par ko runāt un kā runāt.

Starp citu, pie mums divas nedēļas strādāja Logans no ASV, Oregonas ar kuru es iepazinos ASV. Viņš pats pieteicās atbraukt, pastrādāt pie mums, pamācīt mūs un izbaudīt Rīgu, kas viņam tā patīk. Divas paaudzes atpakaļ viņam Rīgā dzīvoja radi. Viņš novērtēja mūsu kvalitāti, bet, protams, ieminējās par ātruma uzlabošanu.

Ko Tu domā par Rīgu?

Rīga ir visskaistākā pilsēta. Tas nav joks vai reklāma. Galvenais ir ar to pareizi lepoties. Respektēt citus un aicināt pie mums kā mājās. Jā, mums ir skaista māja, sieva - lūdzu, ciemojies! Tad arī mēs varēsim uzzināt jaunumus par kultūrām un draugiem, kas atnākuši.

Kādam, Tavuprāt, ir jābūt modernam džentlmenim?

Īsts vīrietis - stils, domāšana un veselīgs dzīves veids.

Svarīgi ir uzturēt tēlu un zināt kā to dara. Un paldies ir jāsaka jūsu blogam, kas cenšas ar šo vīriešiem palīdzēt. Piemēram, jāzina, kā ģērbties uz darba pārrunām. Kad un ko valkāt, kad, nē. Īsumā - jābūt taktiskam stila ziņā, ar ko jūs varat palīdzēt.

Nepieciešams ir kaut vai zināt par sīkumiem kā aproču pogu nēsāšana, par pulksteņiem, kā un kur pasūtīt kreklus, bikses. Vajag zināt pamata noteikumus, lai veidotu  savu tēlu.

Otrkārt, vajag zināt, ko nozīmē būt džentlmenim, zināt lietas par sievietēm, kā piemēram, ka briljantus drīkst nēsāt pēc sešiem vakarā, kad mākslīgā gaisma dod īsto mirdzumu. Ko džentlmenim nozīmē “būt laikā”, atvērt durvis sievietei, izmaksāt par pusdienām, ja esi kādu uzaicinājis uz tikšanos. Pamata lietas! Diemžēl, pie mums šīs kultūras vēl nav. Ja paskatās no vienas puses, mēs visi šeit nākam no laukiem. Tagad mums vajadzētu no citu tradīcijām paņemt to labāko un piekopt ikdienā.

Būtu vērts katram vīrietim pārskatīt grāmatā vai internetā tādu lietu kā “Gentle Rules”, protams, tur ir lietas, ka jau ir novecojušas, bet kopumā par sliktu nenāktu. Katram vīrietim ir jāpārzina finanses, ir jākopj savas kurpes, jārūpējas par savu smaržu - nepārspīlēt un nejaukt kopā ar citām smaržām. Pēcskūšanās losjons, smaržas, dezodorants, apskautas sievietes smarža…

Trešais, vīrietim ir jābūt vīrietim, citādāk būs problēmas ar sievietēm. Vīrietim vajadzīga laba sieviete. Kopā ar vīrieti, sievetei vajadzētu būt visam. Pie mums vairāk ir tā, ka vīrietis jaunā vidē mēdz justies neērti, bet sieviete viena pati aizskrien, lai izrādītos. Takts izjūtas trūkums, tā ir problēma.

Tomēr sievietes mums šeit tādas ir un viņas var reāli motivēt vīrieti. Citādāk, kāda jēga vīrietim būt koptam, skaistam, pelnīt daudz, domāt par stilu, bet viņa sieviete staigā kedās, īsos svārkos. Labam vīrietim, sieviete ir kā vizītkarte. Taču, ja vīrietis nebūs gana vīrišķīgs un piedienīgs, tad izpaliks bez tādas.

Kas ir tavs iedvesmas avots? Personības, stila ziņā.

Smeļos iedvesmu no draugiem, kas nepārtraukti attīstās. Lasu grāmatas, kas manuprāt, ir galvenais resurss. Piemēram, iesaku lasīt Roberta Kijosaki “Bagātais tēvs, nabagais tēvs”.

Apģērbam iedvesmo seriāli, piemēram, Mad Men, Boardwalk Empire un citreiz, kas pavisam nesaistīts ar stilu.

Biznesā man arī ir personīgais koučs, kuri strādā ar cilvēku, biznesa mentori, kas palīdz un konsultē.

Kā tu raksturotu savu stilu?

Man ir divi veida stili. Pirmais ir brīvdienu stils, kad vēlos relaksēties un nav obligāti ar kādu satikties tai dienā. Kā arī iesaistīties pieaugošajai dzīvesveida tendencei Latvijā, braucot ar velosipēdu, kas mani ļoti iepriecina.

Otru es varētu raksturot ar saviem pulksteņiem, kas man ir pieci. Atpūtai Nixon, biznesam Louis Erard. Darbā ģērbjos pēc barbershop etiķetes. Ārpus darba - Nike Air Max ar brīvu apģērbu.

Esmu iecienījis smaržas Tom Ford un angļu zīmolu Truefitt and Hill.

Kā tu izvēlies apģērbus un kur iepērcies?

Galvenokārt, daudz ko es pērku ASV un Anglijā. Iesaku vai nu uzmanīgi iepirkties šeit, vai pasūtīt internetā, piemēram ASOS.com. Jo mūsu veikalos trūkst piedāvājuma un kvalitātes. Atlaides šeit īsti nav atlaides.

Es uzskatu, ka ir vai nu jāpasūta no dizainera vai labas kvalitātes veikala, vai arī pa retam meklēt ko vintage, ko īpašu second-hand veikalos. Bet dažreiz, jo cilvēki pamanīs. Proporcionāli, ja tev ir seši apģērbi, kas ir lieliskas kvalitātes no labiem veikaliem un viena vai divas lietas no vintage, tad tas ir gana labi.

No Latvijā atrodamiem veikaliem var pamēģināt ZARA vai tam līdzīgus. Ja kvalitāte nebūs laba, tad tas izskatīsies labi, jo šis veikals ar saviem dizaineriem paņem sev labāko no vispasaules modesskatēm.

Svarīgi saprast un redzēt sevi no malas. Cilvēki, protams, var ģērbties strīpainā džemperī, nemazgāt matus, nēsāt kedas un justies kā Kurts Kobeins, bet viņi taču nespēlē ģitāru ar kreiso roku, viņi nedzied un neviens par viņiem nezina. Kļuvis slavens un bagāts, tad cilvēks var eksperimentēt ar savu stilu un to veidot.

Bet ja kāds izvēlas staigāt apakšbiksēs, spilgtos polo, speedos, tad nevajag viņu apvainot, tā ir paša izvēle, tikai jāatceras, ka cilvēki pirmo pamana tavu stilu un domā, vai vēlas ar tevi ko iesākt. Pirmās 30 sekundes ir noteicošās pirmajam iespaidam.

Kā veicies franšīzes izveidē un ar paplašināšanās plāniem?

Tā bija pati galvenā un sākotnējā doma, izveidot Wood Religion franšīzi.
Arī par topošo kosmētikas līniju, neskatoties uz to, ka esmu krievvalodīgs, bet tik un tā latvietis, par ko esmu lepns, es vēlos šos produktus iznest pasaulē ar mūsu moto - “Traditions, service, family”.

Man ir vienmēr patīkami, ka cilvēki atnākot pie mums pirmo reizi saka, ka jūtas mājīgi, un tomēr ar labu apkalpošanas līmeni. Nepareizi būtu justies kā mājās, bet saņemt, piemēram, negaršīgu zupu un teikt, ka “mēs tak esam draugi”.

Dažiem cilvēkiem papildus 10€ priekš matu griezuma būtu daudz, bet šī lielā summa var tik izmantota, lai justos labāk un tā labsajūta var būt kā motivācija tam, lai strādātu vairāk priekš sevis, pelnītu naudu. Strādājot pie kvalitātes, rodam labsajūtu, kuru tālāk mūsu klients var dot citiem cilvēkiem.

Diemžēl Latvijā maz cilvēku saprot, kas ir labs matu griezums. Bieži vien savam frizierim tiek dots second chance. Šo esmu dzirdējis tūkstošiem reižu: “Āā, man apgrieza sliktu frizūru, es tak viņam teicu, man nepatīk, bet… ai, labi”. Un atkal atgriežas pie tā paša friziera.

Mēs rādām labu kvalitāti. Pēc sešiem mēs mēdzam ieslēgt plašu atskaņotāju, dzeram viskiju, praktizējam cigārus, lai pieradinātu klientu pie kvalitātes. Varbūt tas viņam dos papildus jūtas, lai uzlabotu savu dzīvi.
Tas ir vīrišķīgi. Tas ir viens no instrumentiem, ko vajag izmantot un ko izmantojam mēs, Wood Religion.

__

Paldies Egaram un Wood Religion par atvērtību. Vēlam, lai šī ģimene turpina sevi izaicināt un pierādīt pasaulē!

Augstāk redzamās bildes uzņēmis fotogrāfs Pēteris Vīksna. Sekojiet viņa darbībai.

Show more