This Saturday and Sunday is Big E Gaming’s Summer Jam 7! While the previous two Big E tournaments were hosted at the Holiday Inn, Summer Jam 7 is returning to the classic Sheraton Suites Hotel near the Philadelphia International Airport. Watch the best of the Northeast turn up the heat in a wide variety of titles this weekend!
Sheraton Suites Hotel
4101 B Island Ave, Philadelphia, PA 19153
Located in the Southwest Philadelphia area 3 blocks from the Philadelphia International Airport.
Tournament Line-up
BlazBlue Continuum Shift EXTEND
Dead or Alive 5
Guilty Gear XX Accent Core Plus R
Injustice: Gods Among Us
The King of Fighters XIII
Mortal Kombat 2
Ultimate Mortal Kombat 3
Mortal Kombat
Persona 4 Arena
Skullgirls
SoulCalibur V
Street Fighter X Tekken Ver.2013
Super Street Fighter II Turbo
Street Fighter III 3rd Strike
Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012
Tekken Tag Tournament 2
Ultimate Marvel vs. Capcom 3
Virtua Fighter 5 Final Showdown
Streams & Schedule Information
Summer Jam will be feature a number of streams, provided by Team Sp00ky (main), Bifuteki (secondary), Kombat Network (MK, Injustice), Kick Punch Block (KOF XIII) and Bibiquadium (GGXX, P4A, BB). Below you can find a stream schedule for the event, in EDT (UTC -4). Check here for a general schedule.
TeamSp00ky (Main)
Watch live video from teamsp00ky on www.twitch.tv
Bifuteki (Secondary)
Watch live video from bifutekiTV on www.twitch.tv
KombatNetwork (MK, Injustice)
Watch live video from kombatnetwork on www.twitch.tv
KPBFGC (KOF XIII)
Watch live video from kpbfgc on www.twitch.tv
Bibiquadium (GGXX, P4A, BB)
Watch live video from Bibi’s Shack on www.twitch.tv
TEAM SPOOKY
http://www.twitch.tv/teamsp00ky
SATURDAY
11AM: AE2012 teams
1PM: UMVC3 teams
3PM: AE2012 singles
6:30PM: UMVC3 singles
8PM: Exhibitions
SUNDAY
10AM: SCV top 4
11AM: KOFXIII top 4
12PM: DOA5 top 4
1PM: TTT2 top 4
2PM: Injustice top 8
4PM: SFXTK top 4
5:30PM: Break
6PM: AE2012 top 8
8PM: UMVC3 top 8
TEAM BIFUTEKI
http://www.twitch.tv/bifuteki
SATURDAY
12PM: DOA5 teams
2PM: TTT2 pools
5PM: DOA5 pools
6PM: SCV singles
8PM: TTT2 singles top 8 to top 4
SUNDAY
12PM: SFxT pools
2PM: AE2012 semi-finals
4PM: UMVC3 semi-finals
KOMBAT NETWORK
http://www.twitch.tv/kombatnetwork
SATURDAY
1PM: MK singles
3PM: Injustice teams
5PM: Injustice pools
8PM: MK top 4
9PM: Injustice singles to top 8
SUNDAY
TBD: UMK3 & MK2
KICK PUNCH BLOCK
http://www.twitch.tv/kpbfgc
SATURDAY
4PM: KOFXIII pools
SUNDAY
1PM: KOFXIII teams
BIBIQUADIUM
http://www.twitch.tv/bibiquadium
SATURDAY
2PM: P4U pools
5PM: BBEX singles
7PM (or after BB): GG: AC+R singles
9PM: P4U singles top 8
Sponsors
Big E Gaming
Gaming Vision Network
Namco Bandai
Mad Catz
Team Spooky
Team NINJA
Team Bifu
Results
Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012
3v3 Team Tournament
1. Empire Arcadia – FNEX.EMP.RG|K-Brad(Cammy), EMP|Santhrax (Sagat), EMP|Dieminion)
2. Negative Zone – AGE|NYChrisG, EMP|Hiro (M.Bison), TS|Sabin (Rose)
3. Krey Smithly – EMP|Kreymore (Guy), RPD|Alex Smith (Juri)
Grand Finals
Empire Arcadia vs. Negative Zone – 3-2
FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy) vs. EMP|Hiro (M.Bison)
FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy) vs. TS|Sabin (Rose)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. TS|Sabin (Rose)
EMP|Dieminion (Guile) vs. TS|Sabin (Rose)
Losers Finals
Krey Smithly vs. Negative Zone – 1-3
RPD|Alex Smith (Juri) vs. TS|Sabin (Rose)
?? (Cammy) vs. TS|Sabin (Rose)
EMP|Kreymore (Guy) vs. TS|Sabin (Rose)
EMP|Kreymore (Guy) vs. EMP|Hiro (M.Bison)
Winners Finals
Empire Arcadia vs. Negative Zone – 3-1
FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy) vs. EMP|Hiro (M.Bison)
FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy) vs. TS|Sabin (Rose)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. TS|Sabin (Rose)
Top 8 Winners
Krey Smithly vs. Empire Arcadia – 0-3
?? (Cammy) vs. FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy)
EMP|Kryemore (Guy) vs. FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy)
RPD|Alex Smith (Juri) vs. FNEX.EMP.RG|K-Brad (Cammy)
Winners Bracket Match Log
Empire Arcadia vs. Saltimore – 3-0
EMP|Santhrax (Sagat) vs. ?? (Akuma)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. ?? (Ken)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. ?? (Gouken)
Almost Honest vs. Bifu’s Slutty Boys – 2-3
?? (Rufus) vs. Ace of Spades (Fei Long)
?? (Rufus) vs. ?? (Evil Ryu)
?? (E.Honda) vs. ?? (Evil Ryu)
?? (Ken) vs. ?? (Evil Ryu)
?? (Ken) vs. BIFU|Spab Rog (El Fuerte)
Krey Smithly vs. Cleveland – 3-1
?? (Cammy) vs. Trike (Rose)
EMP|Kreymore (Guy) vs. Trike (Rose)
EMP|Kreymore (Guy) vs. Playing To Win (Dhalsim)
EMP|Kreymore (Guy) vs. Capcom’s Hero (Evil Ryu)
Black & Yellows vs. Always Godlike – 3-2
Derrick Legend (Juri) vs. AG.MCZ|Demon Hyo (Seth)
Derrick Legend (Juri) vs. AG.MCZ|Glitch (Rufus)
Derrick Legend (Juri) vs. AG.MCZ|LuckyD (Dhalsim)
EMP|Tampa Bison (M.Bison) vs. AG.MCZ|LuckyD (Dhalsim)
EMP|Nuckledu (Guile) vs. AG.MCZ|LuckyD (Dhalsim)
Negative Zone vs. Blacks & Yellows – 3-0
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. EMP|Tampa Bison (M.Bison)
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. EMP|Nuckledu (Guile)
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. Derrick Legend (Juri)
Ultimate Marvel vs. Capcom 3
3v3 Team Tournament
1. 2 Ponytails & A Kid – AGE|NYChrisG, BIFU|Winrich, EMP|IFC Yipes
2. Maximum Hype – MH.IGT|Unkn0wn, MH|Flux, MH|RayRay
3. Team Mac
4. Get F***** Boi – FrankieG, CORN|Footwurk, OmG iTz Andre
5. Jersey Boys – RG|JRosa, BT|MarlinPie, MastaCJ
5. Empire Arcadia – EMP|Crazy Joe, FNEX.EMP|K-Brad, EMP|Dieminion
Grand Finals
Maximum Hype vs. 2 Ponytails & A Kid – 3-0 Reset
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. BIFU|Winrich (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. EMP|IFC Yipes (Dante/Vergil/Magneto)
Maximum Hype vs. 2 Ponytails & A Kid – 2-3
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
MH|Flux (Zero/Dante/Vergil) vs. EMP|IFC Yipes (Dante/Vergil/Magneto)
MH|Flux (Zero/Dante/Vergil) vs. BIFU|Winrich (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
MH|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. vs. BIFU|Winrich (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
Losers Finals
Maximum Hype vs. Team Mac – 3-0
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. Mac (Haggar/Dormammu/Doctor Doom)
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. ?? (Zero/Danter/Vergil)
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. ?? (Magneto/Sentinel/Vergil)
Winners Finals
2 Ponytails & A Kid vs. Team Mac – 3-0
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Mac (Haggar/Dormammu/Doctor Doom)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. ?? (Zero/Dante/Vergil)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. ?? (Magneto/Sentinel/Vergil)
Losers Semi-finals
Get F***** Boi vs. Maximum Hype – 0-3
FrankieG (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
CORN|Footwurk (Dante/Wesker/Ryu) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
Top 8 Winners
2 Ponytails & A Kid vs. Get F**** Boi – 3-1
BIFU|Winrich (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. CORN|Footwurk (Dante/Wesker/Ryu)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. CORN|Footwurk (Dante/Wesker/Ryu)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. FrankieG (Spencer/Dante/Hawkeye)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil)
Mac vs. Empire Arcadia – 3-1
Mac (Haggar/Dormammu/Doctor Doom) vs. EMP|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
?? (Zero/Dante/Vergil) vs. EMP|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
?? (Zero/Dante/Vergil) vs. FNEX.EMP.RG|K-Brad (Dante/Trish/Vergil)
?? (Zero/Dante/Vergil) vs. EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan)
Top 8 Losers
Jersey Boys vs. Get F***** Boi – 2-3
RG|JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. FrankieG (Spencer/Vergil/Hawkeye)
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. FrankieG (Spencer/Vergil/Hawkeye)
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. CORN|Footwurk (Dante/Wesker/Ryu)
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil)
MastaCJ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil)
Maximum Hype vs. Empire Arcadia – 3-0
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. FNEX.EMP|RG|K-Brad(Trish/Vergil/Dante)
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. EMP|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan)
Injustice: Gods Among Us
3v3 Team Tournament
1. Trash of TYM – EMP|REO (Martian Manhunter), G4C|Rico Suave (Black Adam), EMP|Tom Brady (Aquaman)
2. EMP Break Guardians – EMP|KDZ (Superman), Riyo (Aquaman), EMP|Darth Arma (Batman)
Grand Finals
Trash of TYM vs. EMP Break Guardian – 3-0, 0-3, 3-1
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. EMP|KDZ (Cyborg Superman)
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. Riyo (Aquaman)
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. EMP|Darth Arma (Batman)
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. EMP|KDZ (Cyborg Superman)
G4C|Rico Suave (Black Adam) vs. EMP|KDZ (Cyborg Superman)
EMP|Tom Brady (Aquaman) vs. vs. EMP|KDZ (Superman)
G4C|Rico Suave (Black Adam) vs. EMP|KDZ (Superman)
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. EMP|KDZ (Superman)
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. Riyo (Aquaman)
EMP|REO (Martian Manhunter) vs. EMP|Darth Arma (Batman)
Tekken Tag Tournament 2
To be completed on Sunday.
1.
2.
3.
4.
5. FYR|Damus (Dragunov/JACK-6)
5. Mindoption (Feng/Leo)
7. CORN|Lana (Anna/Zafina)
7. CORN|L Train Locomotive (Forest Law/Marshall Law)
Winners Finals
EMP|The Game vs. OFDP?
Losers Semi-finals
The Elite vs. Exalted
Top 8 Winners
Exalted (Lei/Nina) vs. EMP|The Game (Heihachi Marshall Law) – 1-2
The Elite (Jun/Asuka) vs. OFDP? (JACK-6/Marduk) – 0-2
Top 8 Losers
FYR|Damus (Dragunov/JACK-6) vs. CORN|Lana (Anna/Zafina) – 2-1
Mindoption (Feng/Leo) vs. CORN|L Train Locomotive (Forest Law/Marshall Law) – 2-1
FYR|Damus (Dragunov/JACK-6) vs. The Elite (Jun Asuka) – 0-2
Exalted (Lei/Nina) vs. Mindoption (Feng/Leo) – 2-0
Dead or Alive 5 Ultimate
Doubles Tournament
1. Team Broken (Helena/Sarah, Alpha-152/Christie)
2. Shady Kwiggles (Hayate/Kasumi)
3. Matts’s Revenge (Bass/Jann Lee, Sarah/Bass, Gen Fu/Bass, Mr. Strong/Ein)
4. Cyber Kuto (Leon/Rachel, Leon Rachel)
5. Repo265 (Hayate/Leon)
5. Why Grimmie (Ayane/Kokoro)
5. Gillith (Ayane/Mila)
5. Sly Jaegar (Rig/Akira)
Grand Finals
Team Broken (Helena/Sarah) vs. Shady Kwiggles (Hayate/Kasumi) – 3-1
3rd Place Match
Matt’s Revenge (Bass/Jann Lee) vs. Cyber Kuto (Leon/Ein, Leon/Rachel) – 2-1
Semi-finals
Cyber Kuto (Leon/Rachel) vs. Team Broken (Alpha-152/Christie) – 0-2
Matt’s Revenge (Sarah/Bass, Gen Fu/Bass) vs. Shady Kwiggles (Kasumi/Hayate) – 1-2
First Round
Repo265 (Hayate/Leon) vs. Team Broken (Helena/Sarah) – 0-2
Cyber Kuto (Leon/Rachel) vs. Why Grimmie (Ayane/Kokoro) – 2-0
Gillith (Ayane/Mila) vs. Shady Kwiggles (Kasumi/Hayate) – 0-2
Sly Jaegar (Rig/Akira) vs. Matt’s Revenge (Mr. Strong/Ein, Bass/Gen Fu) – 1-2
Persona 4 Arena
1. IPG|Colpevole (Chie Satonaka)
2. Lord Knight (Mitsuru Kirijo)
3. IPG|Grover (Yu Narukami)
4. Coma (Aigis)
5. Chachaman (Mitsuru Kirijo)
5. Zealous5000 (Yukiko Amagi)
7. Generic (Akihiko Sanada)
7. Rikir (Naoto Shirogane)
Grand Finals
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 3-1 Reset
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 3-2
Losers Finals
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. IPG|Grover (Yu Narukami) – 2-1
Winners Finals
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 1-2
Losers Semi-finals
IPG|Grover (Yu Narukami) vs. Coma (Aigis) – 2-0
Top 8 Winners
IPG|Grover (Yu Narukami) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 1-2
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Coma (Aigis) – 2-0
Top 8 Losers
Generic (Akihiko Sanada) vs. Chachaman (Mitsuru Kirijo) – 1-2
Rikir (Naoto Shirogane) vs. Zealous5000 (Yukiko Amagi) – 0-2
Chachaman (Mitsuru Kirijo) vs. IPG|Grover (Yu Narukami) – 0-2
Zealous5000 (Yukiko Amagi) vs. Coma (Aigis) – 0-2
BlazBlue Continuum Shift EXTEND
1. Lord Knight (Litchi)
2. Coot (Ragna)
3. Blaze (Ragna)
4. Bibiquadium (Makoto)
5. Evy the Chaos (Rachel)
5. Mr. Biscuits (Arakune, Ragna, Relius)
Grand Finals
Coot (Ragna) vs. Lord Knight (Litchi) – 1-3
Losers Finals
Coot (Ragna) vs. Blaze (Ragna) – 2-0
Winners Finals
Lord Knight (Litchi) vs. Coot (Ragna) – 2-0
Losers Semi-finals
Bibiquadium (Makoto) vs. Blaze (Ragna) – 0-2
Top 8 Winners
Coot (Ragna) vs. Envy the Chaos (Rachel) – 2-0
Lord Knight (Litchi) vs. Mr. Biscuits (Ragna) – 2-0
Top 8 Losers
Bibiquadium (Makoto) vs. Mr. Biscuits (Relius, Arakune) – 2-0
Guilty Gear XX Accent Core Plus R
1. BT|Koogyplz (I-No, Sol, Slayer)
2. Comda (Eddie, Millia)
3. BT|MarlinPie (Faust, Sol, Slayer)
4. Mr. Biscuits (Eddie)
Grand Finals
Coma (Eddie, Millia) vs. BT|Koogyplz (I-No, Sol) – 2-3 Reset
Coma (Millia, Eddie) vs. BT|Koogyplz (Sol, Slayer) – 2-3
Losers Finals
BT|MarlinPie (Slayer) vs. BT|Koogyplz (I-No) – 1-2
Winners Finals
BT|MarlinPie (Sol) vs. Coma (Venom) – 1-2
Loser Semi-finals
Mr. Biscuits (Eddie) vs. BT|Koogyplz (I-No) – 0-2
Top 8 Winners
RPD.MCZ|Alex Smith (May) vs. Coma (Venom) – 0-2
BT|MarlinPie (Sol, Faust) vs. BT|Koogyplz (I-No) – 2-1
Sources: Big E Gaming (1, 2), Team Sp00ky, Bifuteki, Kombat Network, Kick Punch Block, Bibiquadium